Team building to jedna z form integracji cieszących się dużą popularnością w firmach, zwłaszcza dużych korporacjach.

W przeciwieństwie do zwykłych imprez integracyjnych, np. bankietów firmowych, ich celem jest coś więcej, niż tylko integracja pracowników. Oczywiście wspólne przeżycia łączą ludzi, pozwalają budować wzajemne zaufanie i sympatię, jednak dobrze zorganizowany team building może dać firmie jeszcze więcej korzyści. Tego typu imprezy są ukierunkowane na zespół – udaną współpracę, optymalny podział ról i rozwiązywanie problemów. Zamiast nudnego szkolenia czy producent pesto do makaronu niekoniecznie motywującej rozmowy z pracodawcą, pracownicy uczą się, rozwijają i podnoszą swoje kwalifikacje poprzez rozrywkę. Nie od dziś wiadomo, że nauka przez zabawę zawsze przynosi doskonałe efekty, więc dlaczego nie korzystać z tego rozwiązania również w pracy? Team building polega najczęściej na zleceniu zespołowi wykonania konkretnego zadania.

Może to być np. budowa tratwy, konstrukcja maszyny, rozwiązanie zagadki czy odnalezienie drogi wyjścia z labiryntu. Są to zajęcia angażujące i wymagające skupienia, osiągnięcie celu wymaga odpowiedniego planowania, projektowania i realizacji. Wszystko oczywiście odbywa się w luźnej atmosferze części do simsona i w odpowiedniej lokacji, np. w lesie czy nad morzem, ze staranną aranżacją miejsca 'pracy', nieraz z popularnym motywem tematycznym, np. filmowym. Ponadto tego typu eventy mogą być prowadzone przez znane osoby. Atrakcyjność tego typu imprez nie ulega więc wątpliwości. Zrelaksowani pracownicy z chęcią skupiają się na wykonaniu zadania, tym samym – nawet nieświadomie – rozwijając umiejętności pracy zespołowej.

Osoby, które sprawdzą się jako drużyna poza warunkami firmowymi i poradzą sobie z zupełnie odmiennymi wyzwaniami, będą lepiej współpracowały także przy realizacji zadań czysto biznesowych. Każda z 'misji' w trakcie team building wymaga zaangażowania osób o różnych umiejętnościach – przywódczych, planowania, pracy manualnej, działania pod presją czasu czy rozwiązywania konfliktów. To pozwala pracownikom na odnalezienie swoich mocnych stron i idealnej dla siebie roli, a później wykorzystania tej wiedzy w codziennej pracy. Wspólne rozwiązywanie z pozoru prostych problemów można przekuć na szybsze rozwiązywanie konfliktów w firmie. Zgrany zespół, dobra komunikacja i wspaniała rozrywka – team building może przynieść ogromne korzyści firmie i pracownikom.

- autor artykułu

Zobacz stronę autora: wieńce cmentarz wojskowy

Related Posts